• mgr Katarzyna Lisowska Pedagog szkolny/ Pedagog specjalny

Piątek                             9:00 – 12:40      Pedagog Szkolny

10.40 – 11.50    Pedagog specjalny

Drogi uczniu, jeśli:

• masz problem, o którym chciałbyś się z kimś porozmawiać;
        • ktoś Ci dokucza;
        • masz kłopoty z nauką;
        • jesteś samotny, smutny;
        • chcesz podzielić się swoim sukcesem, radosną informacją;
        • masz ciekawy pomysł i nie wiesz, jak go zrealizować….

Przyjdź :

• wysłucham Cię uważnie;
        • zapewnię dyskrecję;
        • wesprę i pomogę w miarę moich możliwości;
        • wspólnie zastanowimy się, jak wyjść z sytuacji , znajdziemy drogę do rozwiązania problemu.

Rodzicu zapraszam, jeśli :

• chcesz porozmawiać o dziecku,
        • niepokoi Cię  zachowanie dziecka,
        • zauważasz u dziecka problemy w uczeniu się,
        • potrzebujesz  wsparcia w kwestiach wychowawczych,
        • znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej,
        • masz pytania i nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc.

Nauczycielu służę pomocą w rozwiązywaniu trudności wychowawczych, realizacji zadań w zakresie pomocy psychologiczno – pedagogicznej, podejmowaniu działań profilaktycznych.

Zadania pedagoga szkolnego to między innymi:

1. Diagnozowanie środowiska uczniowskiego i rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów,
        2. Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
        3. Podejmowanie i wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych,
        4. Wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli,
        5. Działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się  w trudnej sytuacji.

Zadania pedagoga specjalnego to między innymi:

1. Współpraca  z nauczycielami, wychowawcami,  specjalistami, rodzicami,  uczniami  w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły .
          2. Współpraca z zespołem nauczycieli i specjalistów pracującymi z uczniami objętymi kształceniem specjalnym w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          3. Udzielanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej uczniom, rodzicom, nauczycielom.

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów.  Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.